Przegląd nowości warto zacząć od kołowrotka niszowego, ale dającego obraz możliwości firmy. Kołowrotki Ryobi Turbo są przeznaczone do najcięższego łowienia największych ryb. Dedykowany do morskiego poppingu, w którym jedynie kilka modeli z absolutnego światowego topu zyskało sobie uznanie użytkowników.
Przy siłowym ciskaniu 150 gramowych popperów i wielu holach niewiarygodnie silnych ryb tropikalnych, kołowrotek musi być dopracowany, już nie w każdym calu a milimetrze. Tym bardziej, że musi borykać się z ogromnym zasoleniem tropikalnych mórz i wilgotnością sięgającą 100 procent, gdzie w powietrzu też soli nie brakuje.
Kołowrotki spinningowe morskie Ryobi Turbo przypominają bardziej profesjonalną spycharko-ładowarkę niż kołowrotek, ale też musi mieć podobną siłę i wytrzymałość.
Przydatną ciekawostką jest dwubiegowy napęd. Wystarczy wcisnąć dźwignię, aby przełożenie 5,2:1 dobre do prowadzenia przynęty zmienić na przydatne przy holu dużych ryb przełożenie 2,9:1. Przy 15-kilogramowym hamulcu przekładnie Turbo radzą sobie z najcięższymi wyzwaniami i w naszych warunkach z pewnością docenią go sumiarze łowiący metodami gruntowymi w najtrudniejszych miejscach, gdzie hol nawet największej ryby musi być błyskawiczny.
W kołowrotku Turbo kabłąk trzeba zamknąć ręką. To nie jest wada a zabezpieczenie przed urwaniem ręki trzymającej wędzisko, gdyby podczas siłowego rzutu 150 gramowym dżerkiem zatrzasnął się kabłąk.
• brak szpuli zapasowej
Kołowrotki Ryobi zawsze miały w Polsce dobrą prasę, mimo że firma nigdy nie prowadziła agresywnego i widocznego marketingu. Były to jednak wyroby, o których nie można było mówić źle. Już kilkanaście lat temu modele Applause czy Zauber wyróżniały się spokojnym, przemyślanym designem i wzorcową ergonomią, a topowy Metaroyal do dziś uchodzi za wzorzec udanego połączenia trwałości i solidności z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na taki wyrób stać tylko dobrą i bogatą firmę, a w rozwiązaniach konstrukcyjnych widać pracę znakomitych inżynierów, których w Ryobi nie brakuje.
W ofercie marki Ryobi poza kołowrotkami znajdują się i wędki w atrakcyjnych przystępnych cenach.
W Polsce wyłącznym przedstawicielem RYOBI jest od 1 kwietnia 2014 roku firma Design Fishing Sp. z o.o., znana wszystkim wędkarzom jako dostawca sprzętu marki DRAGON. Kontrakt, podpisany z japońską firmą JOHSHUYA, właścicielem praw do marki RYOBI w branży wędkarskiej, można zobaczyć pod tym linkiem: http://dragon-fishing.com/ea.jpg
Dotychczas sprzęt wędkarski RYOBI trafiał do polskich sklepów różnymi pozaoficjalnymi drogami, z Rosji, Ukrainy i Litwy, od tamtejszych dystrybutorów, zwykle za pośrednictwem polskich hurtowni wędkarskich. Nowy dystrybutor będzie oferował klientom zupełnie inny poziom obsługi, w tym: oficjalną, 5-LETNIĄ GWARANCJĘ w autoryzowanym, kompetentnym serwisie, niższe niż dotychczas CENY rynkowe, stałą DOSTĘPNOŚĆ kołowrotków na przestrzeni całego sezonu oraz ORYGINALNE SZPULE zapasowe do wszystkich modeli, identyczne ze szpulą główną danego kołowrotka. Wszystkie kołowrotki wyprodukowane dla Design Fishing Sp. z o.o. będą łatwe do rozpoznania, ponieważ na stopce wybity będzie numer autoryzowanego dystrybutora w Polsce: G201, na pudełku znajdzie się naklejka „5 LAT GWARANCJI” a wewnątrz karta gwarancyjna DRAGON-RYOBI. Przypominamy, że zakupu sprzętu pochodzącego spoza oficjalnej sieci dystrybucji każdy wędkarz dokonuje na własne ryzyko i w przyszłości musi liczyć się z różnymi komplikacjami, np.w przypadku konieczności naprawy gwarancyjnej.